Εκπρόθεσμες Εγγραφές Μαθητών

Από τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022 και ώρα 08:00 έως και την Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου 2022 και ώρα 23:59 η ηλεκτρονική πλατφόρμα e-εγγραφές θα είναι σε λειτουργία προκειμένου να υποβληθούν εκπρόθεσμες ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφής και ανανέωσης εγγραφής  από τους γονείς-κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών ή τους ίδιους, εφόσον είναι ενήλικοι.
Η εκπρόθεσμη εγγραφή πραγματοποιείται ύστερα από έγκριση του Διευθυντή της οικείας Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης έως πέντε (05) ημέρες μετά την έναρξη των μαθημάτων, με την προσκόμιση επίσημων εγγράφων που αποδεικνύουν την αδυναμία εγγραφής του μαθητή εντός των προθεσμιών (π.χ. για λόγους υγείας, σοβαρούς οικογενειακούς λόγους). Τα παραπάνω έγγραφα προσκομίζονται στο σχολείο ταυτόχρονα με την ηλεκτρονική εγγραφή του μαθητή.
Οι απουσίες των μαθητών για το χρονικό διάστημα από την έναρξη των μαθημάτων μέχρι την εκπρόθεσμη εγγραφή τους λογίζονται στο ακέραιο. Σε κάθε περίπτωση εκπρόθεσμων εγγραφών οι μαθητές εντάσσονται σε τμήματα που ήδη λειτουργούν.